Kaufmann og Klingenberg var på spil hos Axel, og det er ensbetydende med nye looks. Et af disse får du i dag – endda med tre gange læder. Ganske passende, da varmen endnu ikke har slået helt igennem.
Til looket skal du bruge:
– En kulør, der vidner om, at solen som sådan ikke har nogen effekt endnu
– En langærmet polo fra Burberry med striber til 1.500 kroner
– En læderjakke fra Belstaff, som med garanti kun bliver smukkere med årene, til 10.000 kroner
– Et bælte fra Paul Smith til 1.100 kroner
– Et par jeans med opsmøg fra Dondup til 2.000 kroner
– Et par bare, rene fødder
– Et par herlige Ahler sko til 1.500 kroner

Ahler pedaler - vist på Facebook før. Du kan i øvrigt følge My-Pleasure.dk på www.facebook.com/detgodeliv eller blot ved at trykke på fotoet.
– Og et limiteret ur fra Sjöö Sandström feat. NN.07
Varerne – med undtagelse af uret – er at finde hos Axel i København og Århus. Og endda på hjemmesiden Axel.dk.
Skulle du have brug for en fotograf, kan Martin Kaufmann kontaktes på e-mailen martin@martinkaufmann.dk, og er du nysgerrig på Belstaff, kan du læse mere om firmaet her.
8 comments
Tænkte aaah, the shoes the shoes – fås de mon i str. 36?! Men så kiggede jeg på nærbilledet… Den der hvide undersål… I weep!
Jeg er nu meget fint begejstret for den hvide sål – måske ikke ultra klassisk, men fin twist. 🙂 Er forholdsvis sikker på, at den ikke fås i dameudgave. 🙂
Alt efter hvordan de er konstrueret i sålen, så kan man omsåle dem, til lige den sål du vil have ellers laver størstedelen af sko firmaerne i Northampton (Trickers, Church’s etc) herresko ned i størrelse 36 (dog hovedsageligt til det asiatiske marked) og dediceret dame modeler.
Du skal dog have den store tegnebog med, hvis du vil have et par, tilgengæld holder de også resten af livet.
Steffen – hvordan ser det ud med dig og håndsyede sko? Er det noget, du overvejer? Eller allerede har?
hey nicolai,det ur vil jeg eje,hvordan har du fået fat i det ? ;O))))
Du kan læse mere om uret her – jeg er dog ikke sikker på, der er flere tilbage. 🙂
https://www.nn07.com/
Den klart lækreste læderjakke til dato!!
Hørt! Forbasket lækker faktisk.