Måske bemærkede du, at jeg sprang ombord på en yacht i sidste uge. Det skete i forbindelse med, at vinhuset Cloudy Bay har allieret sig med Restaurant Address i Hellerup. Restauranten ligger lige ud til Tuborg Havn, har flot udsigt over Øresund, og hen over sommeren danner de to “huse” par. Det skulle fejres. Og det blev det.

Vivino? Nej, det var sådan set bare et øjeblik, der blev foreviget… Foto: Helena Lundquist
Der var sørget for et vejr, der matchede vinens navn. Vi mødtes i Købehavn, hvorfra 70 fod bragte os sagte mod Hellerup. Der var tanket flot op i glassene, der blev hilst på nye folk, og jeg fik tatar så redningsvesten passede. Vi nåede frem. Og herfra vil faktisk overlade ordet til Sidsel, som er dansk repræsentant for Cloudy Bay i Danmark.
Således blev det – og således er det sommeren over. Du opfordres hermed til at titte forbi restauranten, som disker op med gode, matchende og mundrette anretninger i dertilhørende omgivelser. Ude når solen skinner – og inde når den ikke gør.

Jeg kan garantere dig, at denne tatar er særdeles velsmagende. Foto: Helena Lundquist
Jeg skal gerne tilstå, at jeg klapper i hænderne over tiltag som disse – altså ikke kun den herlige kom-sammen, jeg deltog i, men også det faktum, at et vinhus vælger at gøre “noget ekstra” ved at etablere et samarbejde som dette.

Tam-tam. Foto: Helena Lundquist
Du finder Restaurat Address på adressen Tuborghavnepark 15 i Hellerup.

Mere mundgodt. Foto: Helena Lundquist
Du finder My Pleasure på Youtube her