Ved du hvad? Det er længe siden, jeg har afholdt et event, og selvom jeg ikke kan tage æren for onsdagens kom-sammen hos Frankie’s Pizza på Østerbro (mere info følger lige herunder), så har jeg fået lov til at invitere nogle rare læsere med. Det er gratis – og der er også lidt til de tørstige.

Fra åbningen – men det handler stadig om pizza…
Historien kort? Verdensmesteren i pizza hedder Gianni Di Lella, han er italiener og kommer fra Modena. Gianni kan altså sin bund og sit tilbehør i en sådan grad, at han har vundet VM i den ædle pizzakunst. Så langt, så godt.

Husk, at sende en e-post, hvis du skal med – og afvent dernæst et venligt ok fra Petter
Frankie’s Pizza på Østerbro får ham på besøg, og da jeg har lidt med den beværtning at gøre, foreslog jeg, at jeg ville invitere dig (og dig) til et par hyggelige timer nu på onsdag den 20. marts fra klokken 18 til 20.

Det er her, det sker…
Det er såre simpelt – vil du med (sammen med en ven eller veninde), sender du blot en e-mail til petter@madklubben.dk med jeres navne. Skriv “VM på Frankie’s Pizza” i emnefeltet, og så er du på, når Petter har svaret (det går nok stærkt med pladserne, så rub neglene). Jeg satser selv på at møde op og smage lidt på løjerne.

Her er det Lars, der forbereder sig til Tappernøje mesterskaber i pizza. Det er en anden, som vi snupper en anden dag
Jeg håber, vi ses!
—