Home Rejser VIP Copenhagen – rejs hurtigere – og billigere – med privatfly

VIP Copenhagen – rejs hurtigere – og billigere – med privatfly

by Nicolai Klingenberg

For et godt stykke tid siden, hjalp jeg VIP Copenhagen med noget. Tiden fløj – og nu flyver VIP Copenhagen faktisk for sine kunder. Inden du himler med øjnene, så skal du vide, at det i nogle tilfælde kan svare sig at chartre et privatfly – du kan spare uhyggelig mange timer, og så kan det faktisk vise sig at være billigere. Uanset hvad, vil jeg mene, at det alle dage vil være mere komfortabelt, men det er en anden historie. Bliv klogere på koncept, priser og et par fine eksempler på flyvninger lige her…

VIP Copenhagen
Nu kan du blive flyvende med VIP Copenhagen – og det kan være billigere end et traditionelt rutefly.

Hos VIP Copenhagen er i bogstaveligt talt blevet flyvende. Hvad er det, der er sket?
– Ja, vi er blevet flyvende. Vi har i slutningen af 2019 indgået et strategisk samarbejde med Copenhagen AirTaxi (CAT), som administrerer fire forretningsfly, som har base i Roskilde lufthavn. Vi har i samarbejde med CAT, startet en medlemsservice, hvor man som medlem får adgang til hele flyflåden, når det passer dem. Det vil altså sige, at vi garanterer, at der er et fly klar til alle medlemmer, når de har brug for det.

Nuvel. Privatfly koster som oftest en hel del at leje, men ikke hos jer?
– Nej, det er ikke så dyrt, som folk går og tror. Vores medlemskab giver adgang til de fire fly, som allerede er købt og betalt. Det vil sige, at du som medlem, ikke skal tænke på service og vedligeholdelse, piloter, administration og forsikringer, og dermed er omkostningerne hold nede. Det giver os mulighed for at tilbyde denne service til en konkurrencedygtig pris.

For rigtig mange virksomheder er tid en dyrebar ressource. Grunden til at de fleste af vores medlemmer tog kontakt til os, var fordi de mente at de brugte alt for mange ressourcer på deres forretningsrejser. Lang rejse- og transittider, dyre hotelovernatninger og for få kommercielle afgange var blandt nogle af de problemer, som vores medlemmer stod overfor førhen. Ved at benytte forretningsflyene sparer vores medlemmer altså rigtig meget tid. 

VIP Copenhagen
Afgang…

Den gode forretning opstår, når destinationen har dårlige forbindelser til og fra afrejse destinationen. Vi giver muligheden for at flyve direkte til hvilken som helst destination i Europa, uden at de rejsende skal tænke på at bruge unødig tid i diverse store lufthavne. Vores medlemmer får altså muligheden for at bruge tid på ting, som de prioriterer højere end at sidde i en lufthavn, i et fly fra Tyskland til Polen eller på et hotelværelse, fordi der ikke går flere fly til destinationen den dag. 

Mødetiden bliver også mere effektiv, da medlemmer selv vælger, hvem som skal med på flyveturen. Det giver mulighed for at have indledende og fortrolige samtaler før et møde, så man er 100 % forberedt, når man ankommer til destinationen og dét møde, man rejser for. Medlemskabet giver desuden også mulighed for mere fleksible mødetider. Det vil sige, at hvis mødet trækker ud eller slutter tidligt, vil flyet stadig være til rådighed for de rejsende. Tiden bliver derfor ikke en bekymringsfaktor, når man sidder til et vigtigt møde.

Hvem ejer, servicerer og flyver maskinerne?
– Flyene er ejet af fire større virksomheder, hvis hovedkontorer alle har danske adresser. “Service & operations” varetages af Danmarks næstældste luftfartsselskab, Copenhagen AirTaxi, som har base i Roskilde.

Så hvad koster det (fra) hos jer?
Den gode business case er, når vores kunder kan spare tid og kan få fleksible rejsetider og rejseruter. For eksempel bruges flyene til ”roadshows”. Det giver muligheden for at holde tre-fire møder i forskellige lande med op til otte personer pr. fly. Det giver passagerene mulighed for at klare alle møderne på én dag i stedet for at skulle bruge to-tre dage, med flyskift, layovers, dyre hotelophold og forplejning.

Ved køb af et medlemskab vil én flytime koste fra 12.500 DKK. For at blive medlem skal man købe adgang til minimum 25 flyvetimer, som er gyldige i 12 måneder.

VIP Copenhagen
Når du vil, og hvor du vil. I praktisk talt alle dele af Europa.

Bemærk, at der ikke er tale om Shared Ownership, hvor man som medlem køber en andel af et fly. Derfor er det heller ikke nødvendigt at foretage en større engangsinvestering for sin andel og løbende betale for vedligeholdelse, forsikring og administration – alt dét er inkluderet i dit medlemskab.

Hvor mange og langt kan man maksimalt flyve?
– Flyene har en rækkevidde på cirka 3,5 time (Nordspanien) og kan bære op til otte personer. Her er nogle eksempler på, hvor lang tid det tager at nå forskellige destinationer i Europa:

Fra København til:
Sion
Med rutefly: 7h 20 min (+1 stop-over)
Med forretningsfly: 2h 30 min
Le Mans
Med rutefly: 5h 18 min (+1 stop-over)
Med forretningsfly: 2h 45 min
San Sebastian
Med rutefly: 6h 05 min (+1 stop-over)
Med forretningsfly: 3h 45 min
Guernsey
Med rutefly: 6h 30 min (+1 stop-over)
Med forretningsfly: 2h 50min
Genoa                                                                    
Med rutefly: 5h 00 min (+1 stop-over)
Med forretningsfly: 3h 15 min
Cologne
Med rutefly: 3h 15 min (+1 stop-over)Med forretningsfly: 1h 20 min
Ovenstående eksempler på rejsetider stammer fra Momondo.dk fra Københavns Lufthavn

Må vi se toppen af poppen fra flyflåden? 
Pilatus PC-12 (også kendt som PC-12) er et af flyene, som vores gæster har mulighed for at benytte. Det er en en-motores flyvemaskine med plads til otte personer. Der er desuden plads til ski, cykler og andet tung/stor bagage, så man kan sagtens flyve på ski- eller cykelferie. Og så er den venlig ved miljøet i forhold til lignende jets.

VIP Copenhagen
Snude og propel fra toppen af poppen i flåden

I løser jo et hav af spændende opgaver – kan I ikke bekrive en særdeles dekadent løsning, I har ordnet for en kunde? 
– En af de mere spændene opgaver, vi har løst i den seneste tid, var for en større dansk virksomhed. De var otte personer, som skulle holde tre møder – et i Norge, et i Sverige og et i Polen. Som regel ville det have taget tre dage at klare disse møder, men da de rejste i vores forretningsfly, kunne de klare det på en enkelt dag.

De rejste fra Roskilde klokken 7 om morgenen og var i Polen lidt over 8. Efter mødet fløj de videre og var i Sverige klokken 13. De nåede at komme til Norge til klokken 17 og var hjemme i Roskilde klokken 21. 

Løsningen er et eksempel på, hvordan et hold af medarbejdere, kan blive tre gange så effektive ved brug af vores forretningsfly. De sparede oven i købet penge på hotelovernatninger og flybilletter og var alle hjemme hos deres familier samme aften. Meldingen fra holdet, som var afsted, var, at turene var yderst komfortable, og at de faktisk kom bedre forberedte til de enkelte møder, da de havde mulighed for at diskutere og planlægge forløbene i flyet. 

En af de mere ”normale” opgaver var da et af vores medlemmer skulle fra København til Polen tur/retur samme dag. Vi har opstillet en case på den opgave, for at vise at det her medlemskab er en rigtig god løsning.

Scenarie: Forretningsmøde i Polen. Helst ud og hjem samme dag. Gruppe på otte personer. Rute: København-Szczecin

MED SAS RUTEFLY
Billettype: SAS Go Light fra Københavns Lufthavn
Ud 23/9 kl. 8:25, ankomst 9:25. Hjem 24/9: kl. 09:50, ankomst: 10:50 
Pris per SAS Go Light billet: 3.880 DKK
Pris total: 31.040 DKK (70.272 DKK med SAS Plus Full Flex)
Herudover skal I tillægge udgifter til hotelværelser, taxi, forplejning m.m. til jeres gruppe.

MED FORRETNINGSFLY
Flyv i jeres eget forretningsfly fra Roskilde Lufthavn til Szczecin – spar penge, tid og få fuld fleksibilitet.
Ud og hjem når det passer jer. Gratis parkering i Roskilde Lufthavn, 10 min. efter din parkering er du i luften.
Pris: 39.000 DKK t/r. Flyvetid: 50 minutter pr. vej.

Hvis man er nysgerrig, hvor skal man så kigge hen?
– Man kan finde meget mere information på vores hjemmeside www.vip-cph.com/da. Man skal også være mere end velkommen til at ringe til os på +45 7020 4793 til en uforpligtende snak om deres behov. Hvis man er interesseret, vil vi også rigtig gerne tage en tur til Roskilde for at vise flyene frem, så vores fremtidige medlemmer kan møde holdet bag.

vip copenhagen
Det ser tåleligt ud, hvis du spørger mig.

Vil du have mere rejsestof, så besøg kategorien her

Du kan besøge Facebook her

You may also like

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk