Skal skjorten ikke bare sidde lige i skabet, men også perfekt på kroppen, så har Axel en ekviperingshappening på tapetet. Og du er inviteret.
Det drejer sig om Cellini skjorterne (jeg ved godt, der står Xacus på invitationen, men det er samme afsender), som du kan få tilpasset helt efter eget hoved og krop. Der er intet mindre end 150 forskellige tekstiler i puljen, som du ydermere kan personliggøre med alt fra initialer, særlige flipper og manchetter samt lommetørklæder med et strejf af ego i form af et broderet navn på kluden.
Uanset om du bor i Jylland eller på Sjælland, er der muligheder for at deltage. Det foregår i Århus den 23. marts fra klokken 10 til 19, og i København den 24. marts fra klokken 14 til 19.

Et godt bud på en frisk detalje til varme sommertider, hvor en blazer kan være for varm. Og dermed overflødig.
Jeg er i øvrigt blevet informeret om, at der skulle være lidt at mave og gane, så kom frisk forbi, og bliv nydeligt ekviperet. Satser du på mad og drikke, kan jeg oplyse, at der er servering mellem klokken 16 og 19.
Du kan i øvrigt booke tider lige her, hvis du vil have din helt egen tid til måltaging med mere.
Prisen? Den begynder ved 1.000 kroner. Så skulle alle fakta være på plads.

Xacus - Celini? Potato - potato. Tryk på fotoet, og bliv videresendt i systemet.
6 comments
Kan du så få strøjet den skjorte Hr. Klingenberg;)
@Anders: Det er jo ikke min. Men ja – den skal stryges. 😉
Jeg kan anbefale hjemmesiden tailorstore.dk, hvis man er interesseret i made-to-measure skjorter… Du taster dine mål ind, vælger stof, mønstre, detaljere mv.. Prisen ligger vel på omkring det halve, altså ca 500 kr for noget lækkert stof samt fede detaljer!.. Der er også mulighed for at købe lommetørklæder og boksershorts i samme mønstre som skjorten, hvis man nu er detaljens mand 🙂
Jeg kender tailorstore, men det er ærlig talt ikke særlig lækre skjorter… Hvis man kan lave made to measure skjorter til 500,- vidner det om kinesiske metervarer og ikke særlig god finish.
My Concept arrangementet hos Axel er med de bedste metervarer,kombinationsmuligheder og fede detaljer som initialer, indgraverede navn i knapperne etc.
Jeg skal have min 6. Myconcept skjorter på næste torsdag, lavet i AXEL.
God weekend!
J
@Jepser Jeg tvivler på, at Nicolai eller hans sponsor AXEL har interesse i, at gøre dette til en diskussion omkring andre udbydere af et lignede produkt.
ang. de krøllede skjorter har det været et irritations moment for mig i langtid, at stort set alle herre butikker i kbh, har krøllet tøj på bøjlerne, det er simpelthen ikke godt nok.
Det skal siges til skjortens, hr. Klingenbergs og vores forsvar at metervaren fremstår som afslappet og derfor skal være let krøllet.
//Mikkel, Axel