Hvad koster det at udvikle en bæredygtig dansk ekviperingsserie til mænd? Hvis der står New Tomorrow Collection i klæderne, så er svaret 10 millioner kroner. Måtte du ønske at vide, hvad der er kommet ud af den investering, så tæller kollektion skjorte, suit pants og shorts. Men der mere at fortælle.

Jeg fandt det eksempelvis ganske interessant, at der er brugt polyester fra plastflasker, som er samlet op i både hav og natur. Omend polyester ingenlunde kan kategoriseres som en eksklusiv metervare, så må jeg kippe med den af økologisk bomuld fremstillede hat for initiativet.
Flere facts? Så gerne. Når vi kigger på New Tomorrow Collection, så har man regnet sig frem til, at der går omtrent 12 plastflasker til et par bukser og 30 til en skjorte. Havde du valgt at pante samme mængde flasker, ville du i øvrigt ikke kunne have betalt nogle af gevandterne med pantpengene, men det er ikke en undskyldning for at henkaste dine plastbeholdere i hverken hav eller natur. Plasta!
Der er for få blå bukser i gadebilledet. Her har du et bud på nogle gangbare lækkerier. Selv tak.
De nye pantaloner aka suit pants kan erhverves i otte forskellige farver, som går under de fashionable betegnelser Sand, Navy Blue, Olive, Blue stone, Light Grey, Dark Grey, Midnight Blue og Black. Det er ganske internationalt appellerende.
Det handler dog ikke kun om at pudse glorie, for brugen af genanvendt plastik giver også gevandterne nye kendtegne eller funktioner – det gælder blandt andet større slidstyrke og et nyt visuelt udtryk. Og det knitrer ikke, når du tager tøjet i brug.

Rent funktionelt kan du forvente langt bedre stræk i klæderne, som ydermere loves at være temperaturregulerende (den havde jeg ikke set komme), men du kan også forvente en bedre resistens overfor regnvand og en antibakteriel overflade, uden at du skal frygte manglende “åndbarhed” under de plastindholdende beklædningsgenstande.
Men hvad koster sagerne? Kommer her: Suite Pants: 899 kroner, Shorts 600 kroner, skjorte med lange ærmer 700 kroner, men en skjorte med spareærmer (korte ærmer) koster 550 kroner.

En pressemeddelelse fortæller, at New Tomorrow Collection har været to år undervejs, og firmaets administrerende direktør, Kasper Ulrich, fortæller:
Der er ingen tvivl om, at bæredygtighed er super trend – også i tøjindustrien. For os er en vigtig del af bæredygtighed at genbruge de ressourcer, der allerede er overflod af, i stedet for bare at producere løs. Men skal vi for alvor lykkes med en mere bæredygtig tilgang, så skal bæredygtige produkter også have et stærkt værditilbud. Det er filosofien i vores recycled kollektion, som efter planen skal udgøre 40-50 procent af vores omsætning allerede om få år…
Vil du handle de fornuftige klæder med let stretch og heftig miljøomtanke, kan du læse mere her
Der er mere ekviperingsrelateret indhold her