I særdeles snarlig fremtid rammer et indlæg siden her – det vil omhandle en guide til Malmø. Og tror du, at de ikke kan en dadel på den anden side af sundet, så kan du godt tro om igen. Men hvad er det lige, det kommer til handle om? Det kan du blandt andet blive klogere på i dagens video, som du finder længere nede i skrivelsen.

Du får også adressen og snapshots fra byens hyggeligste restaurant - faktisk er den kåret til Sveriges bedst-indrettede.
Men nu til videoen, som er skudt på en bro – som jeg husker det, er grænsen mellem Danmark og Sverige lige ved at blive passeret.
Det handler dog om meget mere end mad – for eksempel var vi smut i “udkants Malmø”, hvor vi sprang på en omgang kropsvelvære.
Når nu man er i “udlandet”, kan kortet med fordel svinges – og der findes talrige gode bud på forretninger, som har hyldelækkerier til mænd (og kvinder).
Vi havde base på et fantastisk hotel med en betjening, som var værd at køre efter – og gerne længere end de få kilometer, der er mellem København og Malmø.
Du får også et godt tip til det sted, hvor byens kyndige bartendere kreerer drinks, der smager af “jeg ved, hvad det handler om, og jeg er stolt af mit fag som bartender”.
Det handler dog ikke kun om sprutten, men også om at få noget i skrutten. Jeg besøgte Koi for otte-ni år siden – og kom forbi igen. Hvad der er sket siden sidst, fortæller billedteksten lidt om.
Mere kluns? Det skulle være muligt. Se bare her.
Vi ses i endnu et indlæg – men af den mere fyldestgørende slags – inden længe!
7 comments
Dét lyder som et spændende indlæg, jeg vil se frem til!
pyh ha glæder mig til at hører mere!
Glæder mig. Malmø er en fantastisk by at shoppe og spise i. Førstnævnte især på grund af Tres Bien Shop, som efter min mening byder på skandinaviens bedste herreekviperingssortiment.
Rygtet siger, at TBS er med 🙂
Jeg håber der er en god frokost restaurant med, det har jeg endnu ikke formået, at finde.
Der er i hvert fald en restaurant med til frokost. En udmærket en – ikke topnotch, men den har jeg på papir. More to come… 🙂 Også med TBS.
Hva… har du fået mere blæk i huden? Det øverste billede, hvor du sidder på spisested, kunne godt antyde en bette tatovering…?!
Hov. Den grønne klat er ikke spinat – men den er nu heller ikke ny. Den er vist snart to år gammel. 🙂