Som du måske husker, så var jeg et smut i Gstaad lige før jul. Jeg har stadig et par historier på lager, og en af dem er denne billedreportage. Det var nemlig således, at Grand Hotel Park havde valgt ny Champagneleverandør den dag, jeg ankom”¦
Jeg kunne kun klappe fint og fornemt i hænderne, da jeg hørte, så og smagte, at det var Laurent-Perrier valget var faldet på. Et femstjernet og nyistandsat hotel fortjener noget godt, lød det.
Der var bobler på værelset”¦
I baren”¦
I vinkælderen”¦

Lidt er også godt - for eksempel i form af 37,5 cl flasker. Når man bare har lyst til en lille tår...
Til en sen aften kom-sammen…
Og i cigarloungen…
Skål for en oplevelse af den rigtig gode slags!
7 comments
Super lækkert indlæg, især for en champagne lover/ nørd som mig 😉 Og har også selv investeret mig i en flaske Laurent-Perrier Rose 🙂 Som jeg ser frem til at smag og dernæst skrive om.
Sådan Christopher – glæd dig ril roséen! :O)
Glimrende indlæg! Champagne er en verden jeg må sætte mig mere ind i, og det er skønt, at kunne starte her på My-Pleasure.
Kunne det tænkes, at du på et tidspunkt skriver et lille indlæg om de forskellige Avec, der tilbydes og nydes efter maden?
Lækkert indlæg. Man bliver temmelig tørstig….
Vin Tage… Priceless 🙂
@JBDN: Det var da en glimrende idé – jeg ser lige, hvad jeg kan diske op med. 🙂
@Claes: Sluk tørsten! 🙂 Med et glas bobler!
@Alexander: ;O)
Tak for feedback til alle!
Hvor ser det fantastisk ud. .:)
Man blir jo helt i humør til et lille glas torsdags champagne.. 🙂